• Telechargez le nouvel depliant (allemand)
  • 25e Festival de Danse Orientale d'Europe "OFE"
  • 11e concours mondial de danse Orientale
  • FESTIVAL 20127
  • Voyage de danse 2017
  • Cours/WS & Termine 2017 - 2e moitie de l'annee

Gagnants 2014

Les gagnants du concours "danseur oriental du monde" en 2014

We congratulate all 62 fantastic winner acts

Nov 22, we saw 532 great artists/contestants from all over the world in the Rheinhausenhalle in different categories and disciplines. The
international Star Jury/Judges gave their best in judging and choosing 62 lucky winners (62 Winning acts)!

 

Category Solo Kids (all Disciplines!)

1. Evelin Wegmann (1st place BDOTW´13 & BRD Champion) Klassisch Choreo Delanna
2. Marieke Wallenhorst (BRD Champion 14) Voi Choreo Delanna
3. Anastazija Baloh(Slo) Kids Classical Choreo Nika Mlakar
4. Hana Abdulahovic (Slo) Kids Classical Choreo Nika Mlakar
4. Alina Graf (BRD Champion) Folklore Balady, Choreo Delanna

1. Audience Prize: Anna Sophia Heinrich – Minis- Raks Sharki Choreo Delanna    

 

Category Solo Junior (all Disciplines!)

1. Tamara Borojevic (Slo) Classical Choreo Iris Sober
2. Jasmina Abdulahovic(Slo) Classical Choreo Nika Mlakar
3. Tadjana Kurz (BRD) Klassisch Choreo Laura Riexinger
4. Lara Vidic (Slo) Classical Choreo Nika Mlakar

 

Category Duo Kids/Junior (all Disciplines!)

1. Jasmina Abdulahovic & Lara Vidic (SLO) Folklore
2. Erika & Aliah (BRD) Fusion Fantasy Mermaid Choreo Delanna
3. Erika & Aliah (BRD) Shaabi Choreo Delanna

 

Category Group/Formation, Kids/Junior (all Discplines)

1. Gruppe Shams (FR/Algeria) Choreo Vanessa Daoud Jazz Oriental
2. BellyKids (BRD-Vize-Meister 2014) – Drum Solo Choreo Delanna (BD World 09)
3. Junior Nelofar (BRD) – Klassisch Orient. Choreo Hildegard Wirtz
4. Kids Damurah (BRD) Andalus/Arab. Hoftanz Folklore Choreo Hildegard Wirtz
4. BellyKids II (BRD-Vize-Meister 2014) – Fusion Choreo Delanna (BD World 09)

 

Category Formation, Adults, Discipline Classical Oriental/Raks Sharki

1. ShowFormation Leyla Jouvana (BRD) Oriental Pop Choreo Leyla Jouvana
2. Projektgruppe Leyla Jouvana (BRD) – Raks Sharki Klassisch Choreo Leyla Jouavana
3. Sheila´ s Shimmy Sistah´s (NL) Choreo Patricia Huisman
4. Asiyalla (B)- Benelux Champions 12-14, BD World 2013
4. Kaliyana Belly Tribe (FR-winner Jawhara Festival) Choreo Naila

 

Category Formation, Adults, Discipline Tribal

1. Adivassi Co. (B) Choreo Chaima Adivassi
2. Bastet Belly Dance Group (KRO) Winner Awalim Festival 2012, Choreo Iva Ackar

 

Category Formation, Adults, Discipline Fusion/Fantasy

1. Projektgruppe Leyla Jouvana (BRD - BD World 10-13) Pharao Dance
2. Formation Leyla Jouvana (BRD - BD World 10-13) Doppelschleier/veil
3. Bastet Belly Dance Group (KRO) Winner Awalim Fest 2012, Choreo Tanja Miric
4. Show Ensemble Amira Shay (BRD) Fächerschleier/fanveil

 

Category Duo, Adults, Discipline Fusion/Fantasy

1. Timbalitas Sarah & Genia (BRD – BD World 2013) – Latino/Afro/Oriental Fusion
2. Bastet – Helena Leko & Ivana Petrusa (KRO)
3. Deyy el Amar, Lena&Triana (NL champ/BDW formation and group classical '12) Aisa L., Arabo-Cuban
4. TahAmi (Amira & Tahia) BRD Vize-Meister – Doppelschleier/veil dance

 

Category Duo, Adults, Discipline Folklore

1. Elise Vanholme & Aaricia Ponnet (B) Rajastani Choreo Maya Sapera
2. Nina Vidic & Gasper Pregelj (SLO) Choreo Nika Mlakar
3. Shahena & Kaleyla (BRD) Hagalla
4. Yallasiya Nell & Britt (B) Choreo Asiya – winner stars of BD 20113 – Saidi

 

Category Duo, Adults, Discipline Tribal

1. Bastet – Iva Ackar & Tea Gavranovic (KRO)
2. Chaima Adivassi & Azora (B)
3. Foxykittens (Hongkong) Choreo Foxycat Alice Peakock Tribal Fusion
4. Renenet Tribe (Czech Republik) Tribal Feaser Fans

 

Category Duo, Adults, Discipline Classical Oriental/Raks Sharki

1. Al Farashat -Krystal & Nelleke (Hawaii/USA)
2. Sheila´s Damali Shazadi Mieke & Patricia Choreo Amarah Ates
2. Barbara Grmek & Sara Medja (SLO) Choreo Nika Mlakar
3. Payal Gupta & Shruthi Kulkarna (India) Choreo Payal
4. Régine & Céline (FR)3rd place BDW Tribal 13- Choreo Régine/K. Ben Amor- Balady

 

Category Duo, Adults, Discipline Bollywood

1. Payal Gupta & Shruthi Kulkarna (India) Choreo Payal
2. Anandita (F) Lisa & Christine

 

Category Group, Adults, Discipline Fusion/Fantasy

1. Salwa´s Troupe (B) Fusion Drum Solo Choreo Salwa
2. Co. Tangerine (FR) Choreo Pauline ATA–Tribal Fantasy Fusion
3. Bastet BD Group (KRO) Winner Awalim Festival 2012, Fans, Choreo Iva Ackar
4. Malea (BRD) Choreo Jana Sahar Fächer/Fanveil

 

Category Group, Adults, Discipline Folklore & Bollywood

1. Group Maya Sapera/choreographer (B) – Bollywood
2. Showteam Shazadi (NL Champions Duo11 & Benelux 13- Shammadan
3. Sheila´s BD Association (Sheba NL) – BeNeLux Champions 2014, Saidi Choreo Sheila
4. Sirenas (Czech-Republik) - Shaabi

 

Category Group, Adults, Discipline Classical Oriental/Raks Sharki

1. Bastet Belly Dance Group (KRO) Winner Awalim Festival 2013, Choreo Tanja Miric
2. Ensemble Nika Mlakar (SLO) Choreo Nika
3. Ensemble Nyla Reiter (BRD/Sibirien) Choreo Nyla
3. Yohara (B) Classical Choreo Johanna R. (Vice BD of the World 2012)
4. Indirah (B) Choreo Luna – Classical & Veil

 

Category Group, Adults, Discipline Classical Tribal

1. Danapati (B) - Choreo Anika Danapati
2. Dakinis (B - Chaima Adivassi) - Choreo Dakinis
3. Co. Tangerine (FR) Choreo Pauline ATA–
4. Bastet Belly Dance Group (KRO) Winner Awalim Festival 2012, Choreo Tea Gavranovic

 

Category Solo, Female Adults, Discipline Bollywood/Indian Fusion

1. Payal Gupta (India/Bangalore) – Record holder in India, Bollywood
2. Shruthi Kulkarni (India)
3. Veronique Ben Ahmed (FR) 2nd place Choreogr.Contest Paris
4. Marta Nowicka (PL) 1st place Nova & EG Fever Festival, Vice Champ. World BD Cup
4. Leena Viie (India/USA) – winner live impro Nile Group Festival    

  

Category Solo, Female Adults, Discipline Tribal

1. Mor Geffen (Israel)
1. Pauline ATA (FR) vice winner Jawhara Festival Nantes
2. Salwa (B) BD World group fusion 2013 – tribal Fusion sword
3. Garin Manon (FR) vice BDOTW Solo Fantasy 07,1st place group tribal 11/12
4. Chaima Adivassi (B)
4. Eszter Rembeczki (Hungary-Champions & BD World Duo 10) Theatralical TribalFusion

 

Category Solo, Female Adults, Discipline Fusion/Fantasy

1. Chloé Schwartz (FR) – Jazz Oriental Flamenco
1. Yana Maxwell (US) Winner YellowRose Texas –African Tabla Choreo Nadia Nikishenko
2. Justine Montaufray (FR) BDOTW duo 11, group 11/12, Black F. TribalQueen– contemp.Jazz
3. Anna Argentova (RUS-Champion 2014) Choreo Nadia Nikishenko
4. Mor Geffen (Israel) Flamenco Gypsy Fusion
5. Jasirah (PL - Champion)

 

Category Solo, Female Adults, Discipline Folklore

1. Mor Geffen (Israel) Uzbek/Tadshik
2. Jasirah (PL - Champion) Iraqi/Khaleegy
3. Anna Argentova (RUS-Champion 2014) Choreo Margarita Darina- Baladi
4. Marta Nowicka (PL)1st place Nova & Egyptian Fever Festival, Vice Champ. World BD Cup

 

Category Solo, Female Adults, Discipline Classical Oriental/Raks Sharki

1. Sarasvati (UK)
2. Anna Argentova (RUS-Champion 2014) Choreo Daria Mitskevich – Lyrical
3. Iris (NL) – BD world 2013 Duo Raks Sharki
3. Marta Nowicka (PL) 1st place Nova & Egyptian Fever Festival, Vice Champ. World BD Cup
4. Olga Voronko (RUS)
5. Loretta (NL) Raks Sharki

 

We thank our Sponsors:

Mercure Hotel, Sala Thai Wellness, Isis-Basar, Glanz und Tanz, Studio 47, Eigenart, Shali Sari, Shaila, Mahasti Budapest, Monas Fliegender Basar, Hagalla Online Magazin, Fayoum, Stellaradvantage Florida, Bellyqueens Festival San Marino/Italy, Sayed Balaha, Magic Tribal Hair, Basar Ginni, Dark Lifestile, Sakkara, Orientalische Sterne, Halima, Soulgoodies Schmuck, Enussah, Radio Rio, WDR Lokalzeit, André Elbing -Artistic Theatrical Oriental Photography & Deco., Zargar Schmuck, Nèla, Arabica Oriental, die Gruppen von Leyla Jouvana tanzen in Kostümen von Aida Style, Isis-Basar & Ginni.